★★★★★ 4.3 96 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by globaledgecon.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 8GB Single DDR3L PC3L-12800 2rx8 1.35v Non-ECC Memory Stick (204-pin SO-DIMM 1600MHz)
  • Genuine A-Tech Brand Lifetime Warranty! Toll Free Technical Support
  • Designed for maximum compatibility and easy installation in to your HP 15-F387WM
  • Works with your existing Samsung, Hynix, and Micron RAM modules of similar specs
  • JEDEC standard 1.35V and 1.5V - This is a dual voltage module and can operate at 1.35V or 1.5V
Brand A-Tech
Voltage 1.35 Volts
RAM Size 8 GB
Form Factor 204-pin SO-DIMM
Manufacturer A-Tech
Memory Speed 1600 MHz
Number of Pins 204
Compatible Devices Laptop
Data Transfer Rate 1600 MHz
Additional Features Lightweight
Warranty Description Limited Lifetime Warranty Covering Defects In Materials And Workmanship
RAM Memory Technology DDR3
Column Address Strobe Latency 15
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
96 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (77)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)