★★★★★ 4.8 70 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by globaledgecon.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 3-in-1 Nail / Staple Gun: Multi-purpose design allows nailing and stapling with just one tool, saving time and money (16 gauge straight finish nails from 3/4" – 2", 18 gauge brad nails from 5/8" – 2" and 18 gauge 1/4" narrow crown staples from 5/8" – 1-5/8")
UPC 816376019252
Color Black, Orange, Silver, White
Brand Name Freeman
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 6.91 Pounds
Manufacturer Prime Global Products, Inc.
Material Type Rubber
Product Style 3-in-1 16 and 18 Nailer/Stapler Kit
Operation Mode Electric
Included Components 20 Volt Cordless 3-in-1 16-Gauge and 18-Gauge Nailer / Stapler; 20V 2.0 Ah Lithium-Ion Battery; Rapid Charger; Belt Hook; Canvas Bag; Fasteners (600 count: 200 16-Gauge Finish Nails 1-1/2" L, 200 18-Gauge Brad Nails 1-1/2" L, and 200 18-Gauge 1/4" Narrow Crown Staples 1" L)
Number of Fasteners 90
Capacity Description Full Strip
Warranty Description Covered by Freeman's Professional 1 Year Limited Warranty
Item Dimensions L x W 10.63"L x 4.75"W
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
70 ratings | 29 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (61)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)