Williams Hydraulics 5ES10H2G 1 Horse Power Electric Pump with Solenoid Valve 2 Gallon
★★★★☆ 4.0 67 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by globaledgecon.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Williams Hydraulics 5ES10H2G 1 Horse Power Electric Pump with Solenoid Valve 2 Gallon quiet operation meets OSHA regulations (80dBA). It is ideal for applications where a remote control is required. The 2 speed operations allows for faster cylinder advance. The Williams Hydraulics 5ES10H2G 1 Horse Power Electric Pump with Solenoid Valve 2 Gallon has full load starting capabilities. The internal filter keeps contamination from damaging pump. The 10 foot hand held remote controls the solenoid valve. The Williams Hydraulics 5ES10H2G 1 Horse Power Electric Pump with Solenoid Valve 2 Gallon is a single acting cylinder with a 700 psi 1st stage pressure rating and a 2nd stage rating of 10,000 psi. It has a 1st stage oil output flow rate of 311 cubic inches per minute and a 2nd stage rate of 37 cubic inches per minute. The Williams Hydraulics 5ES10H2G 1 Horse Power Electric Pump with Solenoid Valve 2 Gallon has a 3 way, 3 position valve type and an Advance/Hold/Return valve function. It has a current draw of 12 amps, and a 115 volt motor.
  • Product will be either Blue or Red
  • Oil output flow rate is first stage 311 and second stage 37
  • 10 foot hand held remote controls the solenoid valve
  • Single acting cylinder
  • Internal filter keeps contamination from damaging pump
Style Above Ground
Item Weight 73 pounds
Part Number 5ES10H2G
Manufacturer JH Williams Tool Group
Power Source Corded Electric
Item model number 5ES10H2G
Batteries Required No
Package Dimensions 20 x 20 x 15 inches
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
67 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (50)
4 stars
8% (5)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (7)